Novak Đoković; Foto: Beta/AP/Andy Wong

OI 2024

Sada je sve kako treba! Novak Đoković je olimpijski šampion, osvojio je “zlatni slem”

Osvajač je 24 grend slema, 40 Masters titula, šest Završnih mastersa i isto toliko puta je godinu završavao kao najbolji igrač sveta. Sve moguće rekorde je oborio i još dugo će ih imati u svom vlasništvu. Ali, Novak Đoković nikada nije bio olimpijski šampion. Nikada, sve do ovog čarobnog nedeljnog popodneva.

Pariz, 4. avgust 2024. godine, Novak Đoković će pamtiti dok je živ, jer su to datum i mesto na kom je uspeo da kompletira “karijerni zlatni slem” i da može celom svetu da kaže: “Da, osvojio sam sve i to niko nikada nije uspeo. Najbolji sam u istoriji!”

Na kraju: Novak Đoković – Karlos Alkaras 2:0 (7:6, 7:6), posle dva sata i 52 minuta nestvarne lavovske borbe na stadionu “Filip Šatrije”!

Novak Đoković; Foto: Beta/AP/Manu Fernandez

Teniski blokbaster!

Srpski teniser poveo je 1:0 u setovima posle nestvarnih 94 minuta igre. Đoković je prvi servirao na meču, a uspeo je da povede 1:0. Srpski teniser je u narednom gemu imao brejk loptu, ali je Alkaraz uspeo da izjednači na 1:1. Đoković je poveo 2:1, a potom je na servis protivnika imao tri vezane brejk lopte. Međutim, španski teniser je sigurnim servisom spasao sve tri brejk lopte i izjednačio je na 2:2.

Velika borba je viđena u narednom gemu, a Đoković je uspeo da spasi tri brejk lopte i da povede 3:2. Igralo se potom gem za gem, a Španac u devetom gemu pri rezultatu 4:4 nije iskoristio pet brejk prilika. Đoković je zatim poveo 5:4, ali je Alkaraz potom stigao do 5:5.

Đoković je poveo 6:5, a onda je na servis protivnika imao set loptu. Španac je uspeo da izjednači na 6:6, a pobednik prvog seta odlučen je u taj-brejku, koji je pripao srpskom teniseru rezultatom 7:3.

Karlos Alkaraz; Foto: Beta/AP/Andy Wong

Korak bliže, ali ostao je još jedan

Drugi set je bio preslikan, s tim da je Alkaraz bio taj koji je prvi servirao, a Đoković jurio njegove servise i prednost. No, baš kao u prvom, teniseri su u drugom setu osvajali gemove na svoje servise i ponovo je odigrao taj-brejk.

Posle 2:2, Đoković je osvojio pet uzastopnih poena i posle prve meč lopte ostvario jednu od najvećih pobeda u karijeri. A onda je iz njega izašlo sve, emocije, strahovi, svi loši komentari i sumnje. Osvojio je najvredniji trofej u životu, i to će uskoro i sam priznati.

Drugo zlato za Srbiju

Đoković je postao tek peti igrač u istoriji koji je osvojio sva četiri grend slem turnira i zlatnu olimpijsku medalju, posle Štefi Graf, Serene Vilijams, Andrea Agasija i Novaka Đokovića. Međutim, samo bi Serena Vilijams mogla da mu stane uz rame po pitanju teniske veličine i karijere.

Đoković je tako osvojio drugu zlatnu medalju za Srbiju na Igrama u Parizu, posle strelaca Zorane Arunović i Damira Mikeca, koji su trijumfovali u mešovitoj konkurenciji.