France players celebrate after Alexandre Lacazette scored his side's first goal during the men's Group A soccer match between France and the United States at the Velodrome stadium, during the 2024 Summer Olympics, Wednesday, July 24, 2024, in Marseille, France. (AP Photo/Daniel Cole)
Marko Mitrović kao selektor olimpijske reprezentacije SAD (u pozadini Tijeri Anri), Foto: Beta/AP Photo/Daniel Cole

OI 2024

“Srpska” Amerika briljirala sat vremena, Srbin pogodio prečku: Francuzi ih evrogolovima rešili, Irak šokirao Ukrajinu preokretom

Domaćin Olimpijskih igara, Francuska, upisala je na kraju ubedljivu pobedu protiv SAD 3:0 u 1. kolu fudbalskog turnira.

Ali konačni rezultat meča ne oslikava situaciju sa terena, posebno iz prvih 60 minuta utakmice. Američka reprezentacija čiji je selektor srpski stručnjak Marko Mitrović (pomoćnik Veljka Paunovića na Novom Zelandu), a čiji je jedan od najboljih igrača Đorđe Mihailović, momak srpskog porekla, bila je u najmanju ruku ravnopravni rival.

Štaviše, možemo reći da su bili opasniji u tom periodu, više pretili, dok su “galski petlovi” delovali indisponirano. Čak je u 60. minutu baš Mihailović pogodio prečku.

Na njihovu žalost, za neiskorišćene šanse u fudbalu obično sledi kazna. Presudio je tada individualni kvalitet francuskih igrača. Kapiten Lakazet, koji se do tada malo video na terenu, raspalio je po lopti sa oko 25 metara od gola, neodbranjivo za golmana SAD. Pao je kamen sa srca fudbalerima u plavim dresovima i selektoru Tijeriju Anriju u tom trenutku.

Samo 8 minuta kasnije novi trenutak inspiracije, ovog puta novog igrača Bajerna iz Minhena, Majkla Olisea (Majkl je jer je rođen u Londonu). Maltene sa identične pozicije, ali još lepši pogodak iz daljine, time je rešeno pitanje pobednika.

Do kraja utakmice trijumf je potvrdio Bade glavom u 85. minutu.

U okviru iste ove grupe u toku dana je Novi Zeland pobedio Gvineju 2:1.

Podvig Iračana protiv Ukrajine

Prvi dan fudbalskog turnira na Olimpijskim igrama je svakako obeležio cirkus sa mečom Argentina – Maroko, pa je zbog toga u senci ostala velika senzacija. Irak je pobedio favorizovanu Ukrajinu 2:1.

Azijska selekcija, koja relativno redovno učestvuje na Olimpijskim igrama, uspela je da preokrene meč nakon što je primila pogodak u 53. minutu. Rubčinski je bio strelac.

Ali samo 3 minuta kasnije dosuđen je penal za Iračane, koji je u izjednačenje pretvorio Husein. A u 75. minutu potpuni šok za Ukrajince, Jasim postiže gol za 2:1. Od toga nisu uspeli da se oporave, čak iako je i ovde sudija meč produžio za neverovatno mnogo – 12 minuta.