EURO 2024
Rat himnama u Gelzenkirhenu: “Ne smeta nam da Srbi zvižde i mi ćemo njima”
Reprezentacije Srbije i Engleske od 21 sat igraju prvi meč na Evropskom prvenstvu, a osim velike borbe na terenu očekujemo sigurno i žestok okršaj na tribinama. Engleza će, verovatno, biti znatno više nego Srba na stadionu Šalkea u Gelzenkirhenu, a posebno zanimljiv biće rat himnama.
Ono što bi trebalo da bude stvar rutine, na utakmicama naše reprezentacije često je predstavljala noćnu moru i predmet podsmeha ostatka sveta. Poznato je da Srbi, istorijski, ne podnose Engleze kao narod, ali i da do ovog meča nismo imali prilike da se susretnemo sa njima na fudbalskom terenu.
SOCCERBET KVOTE: SRBIJA – ENGLESKA
Zato ćemo u Gelzenkrihenu prisustvovati jednom zanimljivom “ratu himni” između dve pesme “Bože pravde” i “Bože, čuvaj kralja”, koje, prema mišljenju ljubitelja fudbala ne spadaju među najlepše na ovom Evropskom prvenstvu. Engleska je 21. a naša bolja za jedno mesto.
“Srpski zvižduci nam neće smetati”
Ipak, ono što treba očekivati ove večeri na stadionu Šalkea za obe himne su zvižduci.
Naši navijači su pre više od decenije zviždali čak i “Marseljezi” na punoj Marakani, u senci političkih napetosti, pa teško da ovog puta neće isto uraditi i engleskoj, koja će prvi put posle 70 godina umesto reči “kraljica” u prvoj strofi imati reč “kralj”, posle promene na prestolu.
Ali, kao što njihovoj himni ne ginu zvižduci naših navijača, tako i našoj ne gine nepoštovanje od strane engleskih simpatizera. Nacija koja se ponosi pojmom “džentlmen”, poslednjih godina se više ne ponaša u skladu sa epitetom koji je smislila, pa sve češće zviždi himni protivnika.
– Engleski navijači često iskazuju nepoštovanje prema himnama rivala. Posebno su glasni u zviždanju himnama Škotske, Velsa, Irske i Nemačke. Neretko i drugih država, tako da nam zvižduci vaših navijača neće smetati – izjavio je za Soccersportal Čarli Vajet, urednik fudbalske rubrike tabloida “The Sun”.
Himna koju peva “pola sveta”
“God Save the King” je patriotska pesma, državna himna i kraljevska himna Ujedinjenog Kraljevstva od početka 19. veka, jedna od dve državne himne Novog Zelanda, kraljevska himna Kanade, Australije i ostalih komonveltskih kraljevstava, te himna britanske kraljevske porodice.
U doba vladavine kraljice naslov i reči pesme menjaju se u “God Save the Queen” odnosno “Bože čuvaj Kraljicu”. Upotreba ove pesme na događajima od državnog značaja u Velikoj Britaniji predstavljala je prvi primer da je neka država usvojila državnu himnu.
Prvobitni tekst je sin Henrija Kareja posvetio svom ocu, dok je poreklo muzike još uvek nejasno. Neki izvori vode na muzičke kompozitore kao što su Džon Bal i Francuz Žan-Baptist Lili ili čak na neki nepoznati švajcarski vojni marš.
Prvo zvanično izvođenje je upriličeno 28. septembra 1745. godine u čast kralja Džordža II, a izveo ju je Tomas Arne. Muziku ove pesme su prihvatile i neke druge države za himnu (Lihtenštajn do 1961. godine, ali i Švajcarska i Nemačka od 1871. do 1918. godine).
Izraz “Bože čuvaj kralja” je mnogo stariji od ove pesme i nalazi se, na primer, na više mesta u istoriji. Smatra se da je još 1545. godine ovaj izraz bio jedna od lozinki Kraljevske mornarice, pri čemu je očekivani odgovor bio: “Long to reign over us”, odnosno: “Neka dugo vlada nad nama”.
Srbi izbacili krunu, kralja i kraljevstvo
Muziku za pesmu “Bože pravde”, koja je himna Srbije komponovao je Slovenac Davorin Jenko, a tekst napisao Jovan Đorđević 1872. godine. “Bože pravde” je prvobitno bila pozorišna pesma koju je Đorđević, direktor Narodnog Pozorišta u Beogradu, napisao pod uticajem satirične “Zmajeve Narodne himne”, objavljene 1865. godine protiv kneza Mihajla Obrenovića.
Đorđevićevi stihovi napisani su za pozorišnu predstavu „Markova sablja“, koja je premijerno izvedena 1872. godine u čast punoletnosti i preuzimanja prestola od strane kneza Milana Obrenovića. Milan, sinovac ubijenog Mihaila, je 1872. godine rešio je da se oslobodi namesništva i preuzme vlast u Srbiji.
Za tu priliku od Jovana Đorđevića poručena je drama posvećena veličanju mladog vladara. Đorđevićeva pesma je ubrzo stekla popularnost u narodu. Krunisanjem Milana 1882. godine, Srbija je postala samostalno kraljevstvo, a “Bože pravde” zvanična državna himna kojom se veliča srpski kralj.
Republika Srbija od 2004. koristi ovu himnu, a od 2009. zakonom su određeni stihovi u kojima se ne spominju kruna, kralj i kraljevstvo, čime se promenjena verzija koristi kao službena državna himna.