Džud Belingem je postigao prvi gol na Srbija - Engleska na Evropskom prvenstvu 2024
Džud Belingem je postigao jedini gol na meču Srbije i Engleske, Foto: Beta/AP Photo/Frank Augstein

EURO 2024

Srbija gazila Englesku, ali nije znala da postigne gol: Samo je Belingem bio razlika

Nismo očekivali ništa, a sada žalimo! Srbija je izgubila od Engleske u 1. kolu Evropskog prvenstva1:0. Gol odluke je postigao Džud Belingem u 13. minutu.

Najbolja utakmica srpskih fudbalera još od one u Lisabonu protiv Portugalije u novembru 2021. Predviđao nam se poraz, čak ubedljiv, protiv jednog od dva glavna favorita za osvajanje EP, a na kraju malo, baš malo je nedostajalo da napravimo iznenađenje.

Možda nismo zaslužili pobedu, ali gol i bod u ovom meču sigurno jesmo. I srčanošću, i borbenošću, i odnosom prema igri, lopti, igrom, napadanjem, taktikom (osim u prvih 20 minuta)… Nedostajalo je samo malo sreće, malo više koncentracije u završnici napada ili strpljenja.

Kad bismo mogli da obrišemo prvih 20 minuta

A nije izgledalo da će tako biti u uvodnim minutima meča, tačnije do nekog 20. Tada smo se povukli skroz, stali u blok, Englezi su preuzeli kontrolu i čekali grešku u našoj postavci. Nažalost to se dogodilo, Saka se ubacio iza leđa Kostića, dobio loptu od Rajsa, centrirao i lopta uz malo sreće stiže do Belingema koji je utrčao iz drugog plana, nadvisio nižeg Živkovića i zakucao loptu u naš gol.

Još neko vreme nakon toga smo bili u nokdaunu, malo i u panici, ali kako je koji minut prolazio, sve više smo se oslobađali i “stega” i treme. Stvorili su Englezi još neke šanse u tom periodu, ali ih nisu završili na pravi način. I onda posle pola sata krenuli su naši i kako su krenuli nisu stali.

Mitrović je prethodno imao jednu odličnu priliku posle dobrog presinga naših, ali nažalost lopta je otišla pored gola.

Srbija igrala, Engleska se povukla

Od trenutka kad smo preuzeli kontrolu lopte, a samim time i igre, mic po mic su se Englezi povlačili. Povreda Kostića i ulazak Mladenovića su se ispostavili kao dobra stvar. Igrač Panatinaikosa je odigrao najbolju utakmicu u dresu reprezentacije. Nedostajao mu je samo pravi centaršut.

Krenuli smo još jače i bolje u drugo poluvreme, prvih 10 minuta potpuno dominirali, Englezi su preuzeli ulogu koju smo očekivali da ćemo mi igrati. Opasan napad preko Mladenovića, nažalost, slabije ubacivanje na peterac, Tripije je s leđa dovoljno omeo Mitrovića da ne šutne dobro. Tražio je naš kapiten penal, ali nije tu bilo šanse da Danijele Orsato tako nešto dosudi.

Ulaze potom i Tadić i Jović, jasno je bilo da Stojković ide po gol i u još napadačkiju igru. Šteta što Jović nije umeo da primi loptu koju je dobio od Tadića u petercu, bio bi to zicer za njega. Englezi su bili potpuno dezorijentisani, povukli su se na nekih 40 metara od svog gola i čekali eventualno neku priliku za kontranapad. To se nije događalo, sjajno su i Pavlović i Veljković i Milenković se postavljali da spreče pasove ka brzonogim Fodenu i Saki.

Odavno neko nije ovako “sabio” Engleze

Milinković Savić i Ilić su preuzeli kontrolu veznog reda, Rajs i Aleksander-Arnold se praktično nisu videli u drugom poluvremenu. Nije ni rezervista Galager uspeo to da promeni ulaskom na teren.

Jedino kad su zapretili i umalo došli do drugog gola bilo je u kontri u 77. minutu kad je sveži Bouven prošao i centrirao, Hari Kejn je natrčao i šutirao glavom, ali je Rajković sjajnim refleksom skrenuo loptu u prečku. Da je bio gol, vrlo verovatno bi se gledao VAR snimak, jer je kapiten Engleske napravio očigledan faul u napadu nad Veljkovićem.

U samom finišu smo videli odličan šut Vlahovića iz daljine koji je Pikford prebacio preko prečke. Odmah u nastavku, posle kornera se lopta odbija na ivicu šesnaesterca, gde Birmančević hvata volej, ali nažalost Kejn sa 2 metra ispred gol linije glavom izbacuje loptu. Krenuli smo po izjednačenje i u nadoknadi, ali tu smo previše žurili i nije se dogodio taj završni pas.

Sve u svemu, ovakva igra Srbije uliva veru pred naredna dva meča protiv Slovenije i Danske. Ako budemo igrali kao u 60 minuta protiv Engleske, i popravimo realizaciju, ne bi trebalo da brinemo.

Srbija sledeći meč, protiv Slovenije, igra u četvrtak na Alijanc areni u Minhenu. Utakmica počinje u 15h, a kvote pogledajte OVDE.

Uživo:

II poluvreme

85. minut – Sve je manje vremena, ali po igri Srbija je zaslužila makar jedan gol i izjednačenje. Vlahović je imao odličan šut iz daleka, ali je Pikford odbranio. Odmah potom posle kornera je Birmančević uhvatio volej odbitak, ali je Kejn ispred gola glavom izbio loptu.

77. minut – Auuuu, koliko smo imali sreće. Bouven je centrirao sa desne strane, pogodio na glavu Kejna, ali fenomenalna odbrana Rajkovića koji je odbio loptu da ona završi na prečki.

73. minut – Mora se priznati da Srbija igra odlično u drugom poluvremenu. Potpuno je potisnula Engleze, opasnija po gol i ima kontrolu igre. Imali smo novi opasan napad ali Jović nije uspeo da prihvati loptu od Tadića, koja je bila idealna.

60. minut – Ponovo odlična akcija srpskih igrača, Mladonović je ušao po strani i ne baš dobro ubacio na peterac, Mitrović je natrčao na loptu, ali ga je Tripije gurnuo taman toliko da ga poremeti. Tražli su naši penal, ali je arbitar Danijele Orsato odmahnuo rukama.

Nakon toga je Stojković napravio još 2 izmene. Izašli su Mitrović i Lukić, a na teren su ušli Luka Jović i Dušan Tadić.

55. minut – Prvih deset minuta drugog poluvremena protiču potpuno u znaku srppskih fudbalera. Preuzeli smo kontrolu lopte, naterali Engleze da se svi povuku na svoju polovinu. Imali smo i opasan napad kad je Vlahović ubacio loptu na peterac, ali Mladenović nije uspeo da je zakači nogom.

46. minut – Na poluvremenu je Stojković izvršio još jednu izmenu. Izveo je Gudelja koji ima žuti karton i ubacio u igru Ivana Ilića. To je druga izmena, jer je prethodno morao da povređenog Kostića zameni Mladenović.

I poluvreme

47. minut – Kraj prvog poluvremena. Možemo da budemo zadovoljni rezultatom, jer moglo je da bude i 2:0 ili 3:0, ali mogli smo i da damo jedan gol. U poslednjih 15 minuta smo se oslobodili pritiska Engleza, štaviše, posed lopte je skoro izjednačen. Bilo je opasnih centaršuteva i prilika za centaršuteve koje smo loše izveli. Bila je ponovo i jedna opasna situacija pred našim golom, na sreću lopta je proletela kroz peterac da je niko ne dohvati.

England's Bukayo Saka, left, controls the ball away from Serbia's Filip Kostic, and teammate Sergej Milinkovic-Savic during a Group C match between Serbia and England at the Euro 2024 soccer tournament in Gelsenkirchen, Germany, Sunday, June 16, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)

43. minut – Morao je Stojković da izvrši prvu izmenu. Povredio se Filip Kostić i nije mogao da nastavi. Umesto njega je ušao Filip Mladenović.

24. minut – Malo smo se oslobodili “okova na nogama”, imali smo sjajnu šansu preko Mitrovića. Međutim, kapiten na ovom meču, je šutirao pored Pikfordovog gola. Sa druge strane, bile su nove tri opasne situacije pred golom Rajkovića. Najopasnija posle kontranapada preko Vokera koji je pretrčao Pavlovića i ušao u šesnaesterac, imali smo sreće, da niko loptu na petercu nije uspeo da dohvati.

13. minut – GOOOL! Nije Srbija izdržala ni 15 minuta. Dobar napad Engleza, odlično je Rajs dodao u prazan prostor za Saku iza leđa Kostića. Usledio je centaršut, lopta je zakačila u bloku Pavlovića, ali je nastavila ka petercu našeg gola, gde je natrčao Belingem i iskoristio prednost u visini u odnosu na Živkovića da zakuca loptu glavom u mrežu.

5. minut – Uvodni minuti pripadaju Englezima, makar što se tiče poseda lopte, to je i očekivano. Srpska selekcija stoji u duplom bloku od po pet igrača. Piksi je tražio od igrača da ne prepuštaju toliko loptu protivniku. Tačnije rekao je: “‘Ajde da igramo malo”.

Pre meča

– Malo iznenađenje za srpske fudbalere i navijače na “Feltins areni” u Gelzenkirhenu. Na velikom semaforu se pojavio Novak Đoković koji je poslao poruku srpskim fudbalerima.

– Srpski i engleski fudbaleri se uveliko zagrevaju.

Fudbaleri Srbije se zagrevaju pred meč protiv Engleske SERBIA vs ENGLAND Gelzenkirhen, 16.06.2024. foto: Marko Metlas Fudbal, UEFA, Srbija, Engleska

– Malo zanimljivosti. Džud Belingem, jedan od najboljih fudbalera sveta, koji će igrati protiv Srbije još nije napunio 21 godinu. U međuvremenu mu je ovo treći put da igra na velikim takmičenjima i prvi je evropski fudbaler koji je to uspeo da uradi pre 21. rođendana.

– Izašle su startne postave i imamo veliko iznenađenje selektora Stojkovića. Kao i na prijateljskom meču protiv Švedske, Piksi je na klupi ostavio kapitena Dušana Tadića, a izveo formaciju sa 2 napadača – Vlahović i Mitrović.

Stojković je tako uradio isto što i legendarni Vujadin Boškov njemu kad je naša reprezentacija prethodnih put igrala na EP. Tada je u prvom meču u grupi protiv Slovenije Piksi ostao na klupi iako je bio kapiten. Na kraju je morao da uđe već u 36. minutu.

– Uskoro ćemo saznati startne postave za koje su se opredelili Dragan Stojković Piksi i Geret Sautgejt.